....HOMEE.............Jesuit High School Cross Country / Track & Field | |||
70s 80s 90s 00s | |||
History of Jesuit Cross Country at the Sac-Joaquin Section Championships |
|||
2009 @ Willow Hill Reservoir (same courses as 2007, 2008) - Varsity 4th, JV's 2nd, Sophomores 3rd, Frosh 2nd | |||
VARSITY BOYS - DIVISION 2 1. 71 DEL CAMPO (16:57 84:44) 2. 76 FAIRFIELD (17:03 85:15) 3. 95 ROCKLIN (17:10 85:46) 4. 100 JESUIT (17:13 86:01) 5. 107 WOODCREEK (17:19 86:32) 6. 115 PONDEROSA (17:22 86:46) 7. 127 GRANITE BAY (17:28 87:18) 8. 168 VACAVILLE (17:43 88:32) 1 Josh Mercado 12 DEL CAMPO 16:16 2 Jared Lester 12 FAIRFIELD 16:18 3 Steven White 12 ROCKLIN 16:19 4 Adam Kelly-Strong 12 JESUIT 16:36 5 Tyler Raposa 12 WOODCREEK 16:38 6 Riley Ruppenthal 10 PONDEROSA 16:39 7 Jack Nevins 11 DEL CAMPO 16:40 8 Mitchell Hawkins 11PONDEROSA 16:40 9 Josh Gruver 12 CORDOVA 16:46 10 Pedro Osornio 12 ATWATER 16:47 11 Jacob Trujillo 12 PONDEROSA 16:48 12 Edixon Puglisi 10 OAKMONT 16:52 13 Robert Pflasterer 11 DEL CAMPO 16:56 14 Hunter Tyler 10 WOODCREEK 17:00 15 Colin Bruice 12 ROCKLIN 17:06 16 Imandeep Sahota 11 FAIRFIELD 17:08 17 Spencer Thibideau 12 GRANITE BAY 17:10 18 Cassidy Bertsch 12 GRANITE BAY 17:11 19 Colton Misono 11 JESUIT 17:12 20 Brandon Biando 10 WOODCREEK 17:14 21 Parker Ahlf 11 ROCKLIN 17:15 22 Brandon Hunter 12 FAIRFIELD 17:15 23 Tre Smith 11 FAIRFIELD 17:16 24 Jacob Brown 11 DEL CAMPO 17:18 25 Ricky Parra 11 FAIRFIELD 17:18 26 Justin Brown-Pinizzoto 11 JESUIT 17:19 27 Peter Serface 10 VACAVILLE 17:19 28 Christian Barrows 12 VALLEY 17:20 29 Trent Bedel M 9 GRANITE BAY 17:21 30 Daniel Chavez 12 VACAVILLE 17:22 31 Cody Fikes 11 ROCKLIN 17:25 32 Danny Diaz 12 JESUIT 17:27 33 Justin Lobo 12 JESUIT 17:27 34 Guadalupe Vargas 11 ATWATER 17:31 35 Perry Hansen 12 JESUIT 17:32 36 Bryant Hom 12 GRANITE BAY 17:32 37 Jared Duncan 10 DEL CAMPO 17:34 38 Tanner Garrett 11 VACAVILLE 17:35 39 Jonathan Horvath 9 WOODCREEK 17:39 40 Michael McHenry 11 ROCKLIN 17:41 41 Jam Dietler-Bennio 11 BELLA VISTA 17:46 42 Jordan Jue 11 ELK GROVE 17:49 43 Jordan Rushing 10 DEL CAMPO 17:53 44 Andy Farris 12 JESUIT 17:55 45 Jordan Kurtz 9 VACAVILLE 17:57 46 Ryan Jones 10 ROCKLIN 17:58 47 Frank Finch 11 PITMAN 17:59 48 Sean Gomes 11 BEYER 18:00 49 Angelo Ciaraglia 11 WOODCREEK 18:01 50 David Cummings 12 ROCKLIN 18:04 51 Sean Woulfe 11 GRANITE BAY 18:04 52 Kris Moen-Chinn 12 PONDEROSA 18:04 53 Karl Schmidt 11 WOODCREEK 18:05 54 Artem Pyryev 12 DEL CAMPO 18:09 55 Gavin Baker 12 BEYER 18:13 56 Andy Smith 12 WOODCREEK 18:14 57 Tyler Sewell 11 VACAVILLE 18:19 58 Brandon Mercer 12 VACAVILLE 18:20 59 Spencer Jones 10 PONDEROSA 18:35 60 Luke Miller 11 VACAVILLE 18:37 61 Will Gomez 11 FAIRFIELD 19:10 62 Alex Barker 12 GRANITE BAY 19:14 63 Gregory Hendrocks 11 PONDEROSA 19:50 64 Andrew Lowrance 12 PONDEROSA 20:14 65 Joel Perez 11 FAIRFIELD 20:59 66 Caleb Strodahl 10 GRANITE BAY 21:12 | BOYS JV - DIV. 1-2 1. 41 DAVIS SR. (18:15 91:15) 2. 45 JESUIT (18:17 91:22) 3. 46 DEL CAMPO (18:14 91:10) 4. 102 ROCKLIN (19:10 95:46) 5. 123 NEVADA UNION (19:28 97:17) 1 Jonah Bryan 11 DEL CAMPO 17:34 2 Mac Harvey 11 DAVIS SR. 17:44 3 Bryan Soto 12 DAVIS SR. 17:58 4 Hamidreza Naemeh 11 DAVIS SR.18:02 5 Joey Brennan 12 DEL CAMPO 18:05 6 Carson Wignall 11 JESUIT 18:07 7 Garrett Hawkins 11 DEL CAMPO 18:08 8 Preston Daniels 11 JESUIT 18:13 9 Nick Crouch 11 JESUIT 18:15 10 John Ricca 11 JESUIT 18:16 11 Cody Alderman 11 DEL CAMPO 18:23 12 Jeremy Verke 11 JESUIT 18:31 13 Andrew Brooks 12 ROCKLIN 18:34 14 Bryan Edwards 12 ROCKLIN 18:38 15 Kabir Jensen 11 DAVIS SR.18:44 16 James Oys 11 JESUIT 18:44 17 Matthew Weisker 11 DAVIS SR.18:47 18 Jeremiah Ziebert 11 JESUIT 18:48 19 Tristan Trotter 12 NEVADA UNION 18:49 20 James Morrill 12 ROCKLIN 18:52 21 Yale Santos 10 WOODCREEK 18:54 22 Henry Stroud 12 JESUIT 18:55 23 John Lawson 11 NEVADA UNION 18:59 24 Grant Akiyama 10 DEL CAMPO 19:00 25 Kieran Noble-Goodman 12 DAVIS SR. 19:04 26 James Dutta 11 OAK RIDGE 19:04 27 Joey Rodrigues 11 NEVADA UNION 28 Aaron Letay 11 DEL CAMPO 19:05 29 Tyler Rodgers 11 LINCOLN (S) 19:09 30 JJ Dekker 10 WOODCREEK 19:13 31 Andy Qutami 11 VACAVILLE 19:13 32 Breece Skaggs 11 LINCOLN (S) 19:15 33 Cody Moraga 12 ROCKLIN 19:22 34 Eduardo Rodriguez 11 LINCOLN (S) 19:25 35 Daniel Coulter 10 WOODCREEK 19:30 36 Matt Wall 11 DAVIS SR.19:35 37 Matt Kinkle 11 DAVIS SR. 19:46 38 Walker Davis 11 NEVADA UNION 19:52 39 Garrett Watkins 11 ROCKLIN 20:20 40 Brad Ross 11 DEL CAMPO 20:24 41 Abhi Ardagh 11 NEVADA UNION 20:32 42 Ranjit Sawanni 12 ROCKLIN 20:40 43 Michael McGee 11 NEVADA UNION 21:16 44 Kory Richardson 11 NEVADA UNION 45 Eric Lovejoy 11 ROCKLIN | SOPH. BOYS DIV. 2 1. 51 BELLA VISTA (12:13 61:05) 2. 55 FOLSOM (12:24 61:59) 3. 62 JESUIT (12:29 62:24) 4. 80 LAGUNA CREEK (12:40 63:20) 5. 81 ROCKLIN (12:40 63:19) 1 Phelan McKinney 10 BELLA VISTA 2 Angelo Magliola 10 BELLA VISTA 11:46 3 Tyler Mercado 10 DEL CAMPO 11:47 4 Alex Macchietto 10 ROCKLIN 11:48 5 Kyle Sanborn 10 JESUIT 12:02 6 Sam Wamhoff 10 FOLSOM 12:03 7 Darrell Jackson 10 FAIRFIELD 12:05 8 Jose Guzman 10 YUBA CITY 12:06 9 Jo ann Fernandez 10 YUBA CITY 12:09 10 Tory Kelly 10 WILL C. WOOD 12:11 11 Phil West 10 FOLSOM 12:12 12 Eric Ninh 10 LAGUNA CREEK 12:13 13 Michael Kinoshita 9 FOLSOM 12:13 14 Nate Lowery 9 LAGUNA CREEK 12:14 15 Michael Burke 10 BELLA VISTA 12:16 16 Matthew Henley 10 JESUIT 12:21 17 Luke Gary 10 JESUIT 12:25 18 Nicholas Heath 10 ROCKLIN 12:30 19 Daniel Castillo 10 STAGG 12:32 20 Brandon Freitas 10 DEL CAMPO 12:33 21 Devin Kirk 10 LAGUNA CREEK 12:34 22 Austin Bailey 10 FOLSOM 12:35 23 Adam Kuphaldt 10 BELLA VISTA 12:36 24 Matt Nelson 10 JESUIT 12:47 25 Chris San Juan 10 JESUIT 12:49 26 Donovan Feliz 9 ROCKLIN 12:51 27 Dillon Tennison 10 PITMAN 12:52 28 Ryan McCormick 10 ROCKLIN 12:54 29 Aaron Burkhead 10 FOLSOM 12:56 30 Ryan Larson 10 2 BELLA VISTA 12:56 31 Jon Paguio 10 2 ELK GROVE 12:57 32 Chance Adams 9 LAGUNA CREEK 12:58 33 Jonathon Barrows 9 FOLSOM 13:04 34 Tim Jones 10 JESUIT 13:04 35 Tyler Sickler 9 WILL C. WOOD 13:08 36 Ravi Sharma 10 ROCKLIN 13:16 37 Casey Okubo 10 LAGUNA CREEK 13:21 38 Vinnie Morin 10 FOLSOM 13:24 39 Ryan Fackler 10 BELLA VISTA 13:26 40 Colin Medina 10 ELK GROVE 13:33 41 Tex Gossett 10 BELLA VISTA 13:38 42 Chris Medina 10 JESUIT 13:40 43 Ben Muncy 9 LAGUNA CREEK 13:59 44 James Vigil 10 LAGUNA CREEK 14:22 | FRESHMEN BOYS DIV. 2 1. 27 BELLA VISTA (12:11 60:52) 2. 31 JESUIT (12:18 61:30) 3. 83 DEL CAMPO (14:01 70:02) 4. 100 PITMAN (14:36 72:57) 1 Brynn Sargent BELLA VISTA 11:47 3 Daniel Gow BELLA VISTA 11:52 4 Sam Stoll JESUIT 12:06 5 Tanner Misono JESUIT 12:07 6 Noe Oviedo BEYER 12:13 7 Anthony Galves JESUIT 12:17 8 Gregory Woollgar JESUIT 12:22 9 Kyle Roux BELLA VISTA 12:31 10 Joshua DeLeon ATWATER 12:31 11 Alex Ewing 9 FAIRFIELD 12:37 12 Flavio Medrano 9 JESUIT 12:38 13 Logan Stahl 9 ROSEVILLE 12:42 14 Riley Harbour 9 JESUIT 12:42 15 Chris Goode 9 JESUIT 12:45 16 Sean Jagerson 9 DEL CAMPO 12:49 17 Louis Styer 9 JESUIT 12:50 18 Adam Ciszewski 9 BELLA VISTA 12:58 19 Jackson McNutt 9 BENICIA 13:03 20 Austin Burrows 9 JESUIT 13:04 21 Austin Johnson 9 CORDOVA 13:05 22 Keegan McKenna 9 ATWATER 13:07 23 Luis Marin 9 BUHACH COLONY 13:16 24 Spencer Yee 9 JESUIT 13:18 25 Eric Lee 9 BELLA VISTA 13:19 26 T pinali 9 DEL CAMPO 14:04 27 Carlos Casas 9 PITMAN 14:08 28 Dima Buinievich 9 DEL CAMPO 14:12 29 Matthew Segarro 9 DEL CAMPO 14:13 30 Fabian Cervantes 9 PITMAN 14:26 31 Steven McKiernan 9 PITMAN 14:38 32 Brandon Reboin 9 DEL CAMPO 14:44 33 Ben Williams 9 PITMAN 14:47 34 Arnold Ranario 9 PITMAN 14:58 35 Terrell Joseph 9 FAIRFIELD 15:21 36 Ian Sather 9 PITMAN 15:39 37 Zachary Curry 9 DEL CAMPO 15:50 38 Josh Rose 9 DEL CAMPO 15:53 39 Gustavo Reynoso 9 PITMAN 15:55 |
2008 @ Willow Hill Reservoir (same courses as 2007) - Varsity 4th, JV's 2nd, Sophomores 1st, Frosh 2nd | |||
VARSITY BOYS - DIVISION 2 |
BOYS JV - DIV. 1-2 1. 22 DAVIS SR. (17:59 89:53) 2. 36 JESUIT (18:16 91:19) 3. 77 MODESTO (19:04 95:18) 4. 110 PONDEROSA (19:46 98:49) 5. 111 FRANKLIN (EG) (20:01 100:01) 1 Euma Matthews M 12 1 DAVIS SR. 17:35 T 2 Brian De La Mora M 10 1 DAVIS SR. 17:48 T 3 Braeden Van Deynze M 10 1 DAVIS SR. 17:49 T 4 Danny Diaz M 11 2 JESUIT 17:58 T 5 Justin Lobo M 11 2 JESUIT 18:02 T 6 Perry Hansen M 11 2 JESUIT 18:07 T 7 Joey Brennan M 11 2 DEL CAMPO 18:11 I 8 Hans Faye M 11 1 DAVIS SR. 18:16 T 9 Justin Brown-Pinizzot M 10 2 JESUIT 18:24 T 10 Bryan Soto M 11 1 DAVIS SR. 18:25 T 11 Travis Peska M 12 2 WOODCREEK 18:26 I 12 Jonnathan Terry M 11 2 DEL CAMPO 18:26 I 13 Ricky Ortega M 12 1 MODESTO 18:44 I 14 Tyler Robertson M 11 1 MODESTO 18:45 I 15 Jared French M 11 1 FRANKLIN (EG) 18:46 I 16 Anthony Medrano M 12 2 JESUIT 18:48 T 17 Navjit Dullet M 12 1 MODESTO 18:48 I 18 Alex Intagliata M 11 2 JESUIT 18:50 T 19 Chris Castaneda M 12 1 FRANKLIN (EG) 18:54 I 20 Andy Farris M 11 2 JESUIT 18:58 T 21 Henry Stroud M 11 2 JESUIT 19:09 22 Artem Pyryev M 11 2 DEL CAMPO 19:11 23 Andrew Lowrance M 11 2 PONDEROSA 19:14 24 Curtis Duncan M 11 2 PONDEROSA 19:15 25 Richard Stewart M 11 2 OAK RIDGE 19:18 26 Oscar Perez M 11 1 MODESTO 19:18 27 Justin Tynan M 12 2 ROCKLIN 19:20 28 Riley O'Toole M 11 2 JESUIT 19:30 29 Justin Haynes M 11 2 JESUIT 19:35 30 John (Jack) Crawford M 12 2 OAK RIDGE 19:37 31 Joey Lee M 12 2 PONDEROSA 19:39 32 Cody Rommel M 12 2 VACAVILLE 19:41 33 Ronnie Moun M 12 1 MODESTO 19:43 34 Micah Giddens M 11 1 FRANKLIN (EG) 20:04 35 Michael Adkins M 11 1 MODESTO 20:17 36 Austin Purcell M 11 2 PONDEROSA 20:19 37 Brian Couchman M 12 1 MODESTO 20:19 38 Ian Moyer M 11 2 PONDEROSA 20:22 39 Justin Laguardia M 11 1 FRANKLIN (EG) 20:42 40 Michael Cannon M 12 2 PONDEROSA 21:18 41 Ricky Morgan M 12 2 PONDEROSA 21:24 42 Colin McNally M 12 1 DAVIS SR. 21:28 T 43 Noradino Salas M 12 1 FRANKLIN (EG) 21:35 44 Alex Liu M 10 2 OAK RIDGE 21:37 45 Evan Sasaki M 12 1 FRANKLIN (EG) 21:38 46 Daniel Kim M 12 1 DAVIS SR. 21:51 T 47 Jordan Barbosa M 10 2 OAK RIDGE |
SOPH. BOY'S DIV. 2 1. 47 JESUIT (12:28 62:20) 2. 49 FAIRFIELD (12:26 62:09) 3. 58 OAK RIDGE (12:33 62:43) 4. 86 DEL CAMPO (12:46 63:46) 5. 92 BUHACH COLONY (12:51 64:11) 1 Tre Smith M 10 2 FAIRFIELD 11:54 T 2 Luis Mora M 10 2 OAKMONT 12:02 I 3 Clayton McNamee M 10 2 OAK RIDGE 12:03 I 4 Ricky Parra M 10 2 FAIRFIELD 12:07 T 5 Anthony Enriquez M 10 2 ROSEMONT 12:08 I 6 Jordan Sims M 10 2 JESUIT 12:16 T 7 Trevor Hammill M 10 2 YUBA CITY 12:16 I 8 Nicholas Herhusky M 10 2 OAK RIDGE 12:19 I 9 Preston Daniels M 10 2 JESUIT 12:23 T 10 Imandeep Sahota M 10 2 FAIRFIELD 12:24 T 11 Jordan Rushing M 9 2 DEL CAMPO 12:25 I 12 Tyler Sewell M 10 2 VACAVILLE 12:26 I 13 Richard Segura M 10 2 BUHACH COL 12:27 I 14 Nick Crouch M 10 2 JESUIT 12:28 T 15 Joe Mahoney M 10 2 JESUIT 12:29 T 16 Stefan Sandoval M 10 2 BELLA VISTA 12:31 17 Parker Prestegard M 9 2 OAK RIDGE 12:32 18 Jacob Brown M 10 2 DEL CAMPO 12:33 19 Cody Alderman M 10 2 DEL CAMPO 12:33 20 Jordan Jue M 10 2 ELK GROVE 12:37 21 Jackson Darrell M 9 2 FAIRFIELD 12:44 T 22 Jeremy Verke M 10 2 JESUIT 12:44 T 23 Austin Palmer M 10 2 CASA ROBLE 12:47 24 Tyler Allen M 10 2 BUHACH COLONY 12:49 25 Taylor Scarbrough M 10 2 BUHACH COL 12:50 26 Ryan Jones M 9 2 ROCKLIN 12:52 27 James Dutta M 10 2 OAK RIDGE 12:53 28 Anthony Zuccaro M 10 2 OAK RIDGE 12:56 29 Andrew Burrows M 10 2 JESUIT 12:56 T 30 Robby Baber M 10 2 BUHACH COLONY 12:58 31 Bryan Luchini M 9 2 FAIRFIELD 13:00 T 32 Ansel Mills M 10 2 RIO AMERICANO 13:01 33 Jonah Bryan M 10 2 DEL CAMPO 13:05 34 Carson Wignall M 10 2 JESUIT 13:06 T 35 Andre Mancebo M 10 2 BUHACH COLONY 13:07 36 Brad Ross M 10 2 DEL CAMPO 13:10 37 Dalton McLaughlin M 9 2 OAK RIDGE 13:25 38 Adam Monarres M 10 2 BUHACH COLONY 13:36 39 Aaron Letay M 10 2 DEL CAMPO 13:39 40 John Ricca M 10 2 JESUIT 13:41 41 Joel Perez M 10 2 FAIRFIELD 13:45 T 42 Brian Louie M 10 2 OAK RIDGE 13:51 43 Saul Castillo Guzma M 10 2 BUHACH COLONY 13:54 |
FRESHMEN BOY'S DIV. 2 1. 36 DEL CAMPO (13:09 65:44) 2. 40 JESUIT (13:19 66:34) 3. 64 BELLA VISTA (13:52 69:18) 4. 98 ELK GROVE (15:01 75:03) 5. 103 BEAR CREEK (15:07 75:33) 1 Brandon Biondo M 9 2 ROSEVILLE 12:00 I 2 Phelan McKinney M 9 2 BELLA VISTA 12:09 I 3 Angel Gaytan M 9 2 BUHACH COLONY 12:21 I 4 Peter Serface M 9 2 VACAVILLE 12:24 I 5 Edixon Puglisi M 9 2 OAKMONT 12:28 I 6 Luke Gary M 9 2 JESUIT 12:41 T 7 Jared Duncan M 9 2 DEL CAMPO 12:42 T 8 Tyler Mercado M 9 2 DEL CAMPO 12:50 T 9 Matthew Henley M 9 2 JESUIT 12:54 T 10 Grant Akiyama M 9 2 DEL CAMPO 13:01 T 11 Cory Beal M 9 2 ATWATER 13:04 I 12 Tim Baker M 9 2 MANTECA 13:05 I 13 Nik Garcia-Haupert M 9 2 OAKMONT 13:13 I 14 Jackson Peyton M PLEASANT GRO 13:23 15 Matt Nelson M 9 2 JESUIT 13:25 T 16 Jackson Levin M 9 2 ELK GROVE 13:29 17 Michael Burke M 9 2 BELLA VISTA 13:32 18 Donald Scherschligt M DEL CAMPO 13:33 19 Lue Thao M 9 2 BEAR CREEK 13:37 20 Chris Medina M 9 2 JESUIT 13:37 T 21 Brandon Freitas M 9 2 DEL CAMPO 13:38 T 22 Christopher San Juan M JESUIT 13:57 23 Adam Kuphaldt M 9 2 BELLA VISTA 14:07 24 Jacob Crayne M 9 2 JESUIT 14:09 T 25 Brent Adams M 9 2 OAKMONT 14:20 26 Holden Smith M 9 2 BELLA VISTA 14:24 27 Joshua Corbett M 9 2 BEAR CREEK 14:50 28 Tyler McKenzie M 9 2 ELK GROVE 14:51 29 Ian Andersen M 9 2 BEAR CREEK 14:55 30 Leonard Ma M 9 2 ELK GROVE 14:59 31 Ryan Larsen M 9 2 BELLA VISTA 15:06 32 Nick Ignoffo M 9 2 ELK GROVE 15:17 33 Michael Conners M 9 2 JESUIT 15:21 T 34 Tyler Marengo M 9 2 DEL CAMPO 15:29 T 35 Taylor Mills M 9 2 BEAR CREEK 15:33 36 Tyler Church M 9 2 ELK GROVE 16:27 37 Brendan Gormly M 9 2 BEAR CREEK 16:38 |
2007 @ Willow Hill Reservoir (same basic 5k course as 2005 & 6, FS lengthened to "3300 meters") - Varsity 3rd, JV's 1st, Sophomores 1st, Frosh 1st | |||
VARSITY BOYS DIV. 1 1. 56 DAVIS SR. (16:53 84:24) 2. 70 SHELDON (17:01 85:02) 3. 74 JESUIT (17:00 85:00) 4. 98 MODESTO (17:12 85:59) 5. 134 GRACE DAVIS (17:32 87:40) 6. 138 KENNEDY (17:36 87:58) 7. 145 GOLDEN VALLEY (17:39 88:13) 8. 183 NAPA (18:00 89:56) 1 1 251 Kyle Lackner 12 JESUIT 16:19 I 2 2 158 Matt Petersen 11 DAVIS SR. 16:23 T 3 3 366 Kurt Ruegg 10 NAPA 16:27 I 4 4 341 Marty Pyeatt 12 MODESTO 16:30 I 5 5 270 Chris Haworth 11 KENNEDY 16:35 I 6 6 132 Kenny Durell 12 DAVIS SR. 16:40 T 7 7 421 Brandon Waddell 12 SHELDON 16:42 T 8 8 1351 Matt Maldonado 11 MODESTO 16:43 I 9 9 409 Mitchel Milligan 12 SHELDON 16:46 T 10 10 246 Emilio Garcia 11 JESUIT 16:49 11 11 128 Corey Coates 10 DAVIS SR. 16:55 T 21 21 258 Michael Sommers 11 JESUIT 17:17 31 26 275 Willie Metz 12 KENNEDY 17:33 |
BOYS JV - DIV. 1
1. 36 JESUIT (18:24 91:57) 11 9 524 Shawn Taylor 11 GRANITE BAY 18:32 I 21 681 Luke Fraser 11 VACAVILLE 19:16 31 367 Adam Ruggerio 12 NAPA 19:47 |
SOPH. BOY'S DIV. 1
1. 25 JESUIT (12:23 61:52) 11 7 112 Sean Gomes 9 BEYER 12:37 T 21 14 268 Evan Gillogley 10 KENNEDY 12:59 31 22 117 An Nguyen 10 BEYER 13:25 T |
FRESHMEN BOYS DIV. 1
1. 31 JESUIT (12:29 62:22) 11 10 233 Justin Brown-Pinizzotto 9 JESUIT 12:45 T 21 17 331 Benjami Kaiser 9 MODESTO 13:21 T 31 23 290 Matt Oliver 9 LINCOLN (S) 13:44 41 30 140 Nicolas Higuera 9 DAVIS SR. 14:08 |
2006 @ Willow Hill Reservoir (same course as 2005, Varsity 5k, FS 2+ miles) - Varsity 1st, JV's 1st, Sophomores 1st, Frosh 1st | |||
VARSITY D2 1. 30 JESUIT 84:09 2. 72 OAK RIDGE 86:23 3. 73 WOODCREEK 86:41 4. 89 FAIRFIELD 87:32 5. 150 PONDEROSA 91:37 6. 155 ROCKLIN 91:11 7. 182 LAGUNA CREEK 93:01 8. 184 ATWATER 93:33 1 Phil McKennan 12 JESUIT 16:22 2 Ryan Cosens 12 OAK RIDGE 16:30 3 Evan Watchempino 12 JESUIT 16:36 4 Chris Romo 11 WOODCREEK 16:46 5 Kyle Lackner 11 JESUIT 16:49 6 Garrett Seawell 10 WOODCREEK 16:58 7 Cameron Mitchell 11 WOODCREEK 17:05 8 Patrick Ferrell 11 FAIRFIELD 17:06 9 Michael Salvatierra 12 JESUIT 17:09 10 Devin Jokerst 10 PONDEROSA 17:11 11 Anthony Costales 12 FAIRFIELD 17:12 12 Emilio Garcia 10 JESUIT 17:13 13 Amjed Aboukhadije 9 OAK RIDGE 17:15 14 Josh Arrieta 12 OAK RIDGE 17:17 15 Myko Lucas 12 FAIRFIELD 17:22 16 Scott Donahue 12 JESUIT 17:25 17 Adam Nacario 11 LAGUNA CREEK 17:28 18 Brandon Grissom 12 ATWATER 17:30 19 Matt Palmer 12 JESUIT 17:32 20 Max Fernandez 11 OAK RIDGE 17:33 |
JV D1 & D2 1. 27 JESUIT 90:37 2. 40 OAK RIDGE 91:42 3. 83 DAVIS SR. 97:09 4. 116 NAPA 100:04 5. 127 NEVADA UNION 101:27 6. 133 SHELDON 101:11 1 Blake Ramos 12 JESUIT 17:39 2 Feross Aboukhadije 11 OAK RIDGE 17:40 3 Jason McRoberts 11 OAK RIDGE 17:43 4 Nathan Frazier 11 JESUIT 17:47 5 Erik Gregory 12 OAK RIDGE 17:56 6 Scott Matzoll 12 JESUIT 18:11 7 Joe Krtil 12 JESUIT 18:20 8 Tyler Wilken 11 DAVIS SR. 18:35 9 J. Hodgson 12 JESUIT 18:40 10 Sam McCrimons 12 JESUIT 18:41 11 Gio Piccone 11 JESUIT 18:42 12 Justin Velez 12 JESUIT 18:43 13 Zach Kesthely 12 JESUIT 19:01 14 Zach Holtz 12 OAK RIDGE 19:02 15 Adam Boone 11 DAVIS SR. 19:13 16 Matthew O'Malley 11 NAPA 19:16 17 Robert Chu 11 DAVIS SR. 19:18 18 Dakota Salazar 11 NAPA 19:19 19 Stephen Sarantopoul 12 NEVADA UNION 19:21 20 Matt Wilson 11 OAK RIDGE 19:21 21 Ian Dougherty 11 JESUIT 19:22 22 Matt Hodges 12 OAK RIDGE 19:27 23 Matt Underwood 11 LINCOLN (S) 19:31 24 David Milligan 11 SHELDON 19:37 25 Chris Gruenwald 12 JESUIT 19:42 |
FROSH-SOPH D2 1. 27 JESUIT 56:56 2. 60 GRANITE BAY 58:43 3. 73 LOS BANOS 59:26 4. 79 VACAVILLE 59:50 5. 80 OAK RIDGE 59:53 1 Adam Kelly-Strong 9 JESUIT 10:54 2 Lucas Velasquez 10 LOS BANOS 10:55 3 Robert Leon 10 JESUIT 11:11 4 Spencer Thibideaux 9 GRANITE BAY 11:13 5 Jeff McKenzie 10 OAK RIDGE 11:15 6 Keiran Broussard 11 RODRIGUEZ 11:17 7 Oscar Sandoval 10 LOS BANOS 11:22 8 Bryant Hom 9 GRANITE BAY 11:26 9 Oleg Sedykh 10 ROSEVILLE 11:26 10 Juve Lopez 10 VACAVILLE 11:27 11 Bryce Yee 10 JESUIT 11:30 12 Sean McNamee 10 OAK RIDGE 11:30 13 Michael Sommers 10 JESUIT 11:31 14 Kanwar Dhaliwal 10 PITMAN 11:32 15 Justin Tynan 10 ROCKLIN 11:38 16 Ian Riehle 10 CASA ROBLE 11:40 17 628 Erik Larsen 10 MIRA LOMA 11:44 18 Andres Ovalle 9 VACAVILLE 11:45 19 Steven White 9 ROCKLIN 11:46 20 Cassidy Bertsch 9 GRANITE BAY 11:47 21 Will Brown 10 WOOD WILL C. 11:49 22 Willie Diaz 10 JESUIT 11:50 23 535 Peter Campa 10 GALT 11:51 24 Sebasti Stanley 10 VACAVILLE 11:55 25 Lee Tilford 9 GRANITE BAY 12:02 T2 26 Daniel Rossman 10 OAK RIDGE 12:11 27 Paul Heras 10 LOS BANOS 12:12 28 Nick Stanley 10 VACAVILLE 12:13 29 Josh Bardet 10 GRANITE BAY 12:15 30 Erick Bajamundi 10 JESUIT 12:19 31 Alek Hoffman 10 OAK RIDGE 12:25 32 Ricardo Soto 10 LOS BANOS 12:27 33 Dom Davenport 10 LOS BANOS 12:30 34 Cody Brock 9 VACAVILLE 12:30 35 Robert Brown 9 OAK RIDGE 12:32 36 Tyler Walker 10 OAK RIDGE 12:33 37 Blake Formanek 10 JESUIT 12:41 |
FRESHMEN D2 1. JESUIT 26 58:59 2. OAK RIDGE 55 3. LOS BANOS 82 4. PONDEROSA 98 5. GALT 99 1 Jared Lester FAIRFIELD 11:14 2 Flavio Castro LOS BANOS 11:22 3 Tyler Raposa WOODCREEK 11:24 4 Henry Stroud JESUIT 11:25 5 Travis Carter JESUIT 11:37 6 Jason Coupe GALT 11:38 7 Danny Diaz JESUIT 11:41 8 Gregory Barrier OAK RIDGE 12:00 9 Nathan Beers VACAVILLE 12:04 10 Gurp Mann WOODCREEK 12:04 11 Samuel Wilson JESUIT 12:05 12 Andrew Lowrance PONDEROSA 12:09 13 Perry Hansen JESUIT 12:11 14 Evan Simpson BELLA VISTA 12:14 15 Ryan Hoffman OAK RIDGE 12:15 16 David Hernandez LOS BANOS 12:16 17 Zachary McMillen OAK RIDGE 12:17 18 Jonatha Strong OAK RIDGE 12:18 19 Jordan Dickinson VACAVILLE 12:18 20 David Yu LAGUNA CREEK 12:23 21 Tyler Rouse OAK RIDGE 12:23 22 Justin Lobo JESUIT 12:27 23 Mitchel Bamford OAK RIDGE 12:32 24 Carlos Rosner LOS BANOS 12:34 25 Curtis Duncan PONDEROSA 12:37 26 Eddy Button GALT 12:40 27 Oscar Correa VALLEY 12:42 28 Eric Frame JESUIT 12:46 |
2005
@ Willow Hill Reservoir (revised course from 2004, Varsity 5k, FS 2+
miles) - Varsity 1st, JV's 1st, Sophomores 1st, Frosh 1st
|
|||
VARSITY D2 1. JESUIT 32 84:31 2. ROCKLIN 58 3. PONDEROSA 101 4. OAK RIDGE 103 5. WOODCREEK 104 6. OAKMONT 163 7. LOS BANOS 169 8. GRANITE BAY 183 1 Evan Watchempino JR JESUIT 16:29 2 Jon Santellano SR ROCKLIN 16:40 3 Kevin Hougen SR ROCKLIN 16:42 4 Tim Cannon SR ROCKLIN 16:48 5 Jake Kelly-Strong SR JESUIT 16:51 6 Michael Salvatierra JR JESUIT 16:53 7 Ryan Cosens JR OAK RIDGE 17:04 8 Cameron Mitchell SO WDCREEK 17:06 9 Scott Donahue JR JESUIT 17:06 10 Dillon Brook SR PONDEROSA 17:09 11 Samir Benouar SR JESUIT 17:12 12 Mike Wright SR PONDEROSA 17:13 13 Frank Sanders SR PITMAN 17:13 14 Garrett Infausto SR OAKMONT 17:16 I 15 Phil McKennan JR JESUIT 17:18 16 James Bell SR GALT 17:20 17 Jake Hurd SR SIERRA 17:28 18 Ari Shaeffer SR GRANITE BAY 17:36 19 James Laville SR JESUIT 17:37 |
JV D1 & D2 1. JESUIT 28 93:58 2. OAK RIDGE 50 3. SHELDON 78 4. DAVIS SR. 104 5. GRANITE BAY 122 6. NEV UNION 131 1 Alec Gragg SR JESUIT 17:31 2 Jeremiah Irving JR SHELDON 18:30 3 Joe Krtil JR JESUIT 18:46 4 Jordan Ritchie SR PONDEROSA 18:50 5 Erik Gregory JR OAK RIDGE 18:51 6 Josh Higgins SO OAK RIDGE 18:55 7 Jimmy Stalder SR JESUIT 19:06 8 Ryan Smith SO WOODCREEK 19:07 9 Jon Deutsche JR JESUIT 19:07 10 Jake Wittman SR SHELDON 19:08 11 Zack Holtz JR OAK RIDGE 19:19 12 Lee Conley JR ELK GROVE 19:21 13 Ethan Champion-Frit JR DAVIS 19:26 14 Zach Kesthely JR JESUIT 19:28 15 Matt Domenichelli JR OAK RIDGE 19:33 16 Alex McKee-Ota SR DAVIS SR. 19:37 17 Chris Hoseit JR JESUIT 19:38 18 Michael Enabnit SR JESUIT 19:38 19 Alfredo Gimenez JR GRNITE BAY 19:39 20 Terrance Musca JR MODESTO 19:41 21 Sam McCrimons JR JESUIT 19:44 |
FROSH-SOPH D2 1. JESUIT 19 55:27 2. ROSEVILLE 64 3. ROCKLIN 66 4. VACAVILLE 97 5. OAK RIDGE 103 1 Giovanni Piccone SO JESUIT 10:49 2 Nathan Frazier SO JESUIT 10:53 3 Kyle Lackner SO JESUIT 10:54 4 Emilio Garcia FR JESUIT 10:54 5 Anthoni Moots-Hotal SO CORDOVA 11:27 6 Zac Zadrozna FR ROCKLIN 11:31 7 Spencer Scott SO ROCKLIN 11:34 8 Jordan Willis SO ROSEVILLE 11:35 9 Feross Aboukhadijeh SO OK RIDGE 11:38 10 Raja Handa SO WOODCREEK 11:46 11 Kent Meleville SO PONDEROSA 11:51 12 Jeff Carson SO JESUIT 11:57 13 Oleg Sedykh FR ROSEVILLE 12:03 14 Chris Sandstrom SO ROSEVILLE 12:04 15 Ethan Bommarito FR RODRIGUEZ 12:05 16 Stephen Pozzi SO GRANITE BAY 12:07 17 Sam O Hair FR ROCKLIN 12:07 18 Luke Estrella SO CASA ROBLE 12:08 19 Michael Whisenand SO JESUIT 12:09 20 Brad Blanusa SO VACAVILLE 12:09 32 Charles Calkin SO JESUIT 12:29 33 Dylan Hoffman FR JESUIT 12:32 |
FRESHMEN D2 1. JESUIT 15 59:58 2. LOS BANOS 58 3. OAK RIDGE 66 4. OAKMONT 107 1 Michael Sommers FR JESUIT 11:41 2 Will Brown SR WOOD 11:48 3 William Diaz FR JESUIT 11:57 4 Bryce Yee FR JESUIT 12:01 5 Lucca Lucich FR JESUIT 12:09 6 Robert Leon FR JESUIT 12:10 7 Patrick Carden FR JESUIT 12:11 8 Bret Young FR TURLOCK 12:12 9 Austin Rivera FR OAK RIDGE 12:20 10 785 Jake Bowen FR WOOD 12:23 11 Joseph Ilustrisimo FR JESUIT 12:23 12 Patrick O'Brien FR JESUIT 12:25 13 Blake Butler FR JESUIT 12:27 14 Sam Wright FR PONDEROSA 12:27 15 Oscar Sandoval FR LOS BANOS 12:30 16 Ian Riehle FR CASA ROBLE 12:31 17 Dominique Davenport FR LS BNS 12:36 18 Nelson Ma FR LOS BANOS 12:37 19 Seth Lawerence FR PONDEROSA 12:40 20 Ramses Dukes FR LOS BANOS 12:43 |
2004 @ Willow Hill Reservoir - Varsity 1st, JV's 1st, Sophomores 1st, Frosh 1st
|
|||
VARSITY D2 1. JESUIT 22 85:18 2. OAK RIDGE 80 3. DEL CAMPO 86 4. WOODCREEK 116 5. PONDEROSA 131 6. LOS BANOS 135 7. BELLA VISTA 169 8. BENICIA 177 1 Jimmy Elam SR SIERRA 16:35 2 Steven Giron SR LOS BANOS 16:40 3 Evan Watchempino SO JESUIT 16:48 4 Jake Kelly-Strong JR JESUIT 16:58 5 Phil McKennan SO JESUIT 16:59 6 Samir Benouar JR JESUIT 17:06 7 Sean Kelleher SO DEL CAMPO 17:07 8 Jason Engler SR GRANITE BAY 17:09 9 Dillian Brook JR PONDEROSA 17:10 10 Dillon Ramos SR JESUIT 17:14 11 Michael Wright JR PONDEROSA 17:15 12 Jeff Campbell SR OAK RIDGE 17:17 13 James Tracy FR DEL CAMPO 17:18 14 Michael Salvatierra SO JESUIT 17:27 15 Greg Imamura SR BELLA VISTA 17:27 16 Ryan Cosens SO OAK RIDGE 17:29 17 David Graves SR WOOD 17:30 18 Ian Hecox SR DEL CAMPO 17:31 19 Caleb Mack SR EAST UNION 17:31 20 Danny Diamond SR OAK RIDGE 17:33 42 Michael Enabnit JR JESUIT 18:22 |
BOYS JV D1-2 1. JESUIT 18 89:42 2. SHELDON 66 3. ELK GROVE 87 4. NEVADA UNION 102 5. LOS BANOS 117 6. OAK RIDGE 120 1 Scott Donahue SO JESUIT 17:13 2 Peter Ziegler SR JESUIT 17:39 3 James Laville JR JESUIT 18:03 4 Alex Nelson SR JESUIT 18:07 5 Kevin Sandretto JR SHELDON 18:29 6 Matthew Borrilez SR SHELDON 18:31 7 Luis Hernandez JR LOS BANOS 18:35 8 Daniel O'Brien JR JESUIT 18:40 9 Tim Bradford JR WOODCREEK 18:42 10 Andrew Colton FR ELK GROVE 18:44 11 Robert Brown SO SHELDON 18:49 12 Josh Ruff SO OAK RIDGE 19:02 13 Omar Orozco JR LOS BANOS 19:07 14 ZACH HAAS SR NEVADA UNION 19:08 15 Mike Andonian SR LODI 19:09 16 Gregory Jensen SR ELK GROVE 19:10 17 Matt Swazas SR JESUIT 19:12 18 Seb Kavanaugh SO DEL CAMPO 19:14 19 Jimmy Stalder JR JESUIT 19:17 20 Ellis Munoz JR JESUIT 27 Nathan Cohen JR JESUIT 19:45 |
SOPH D2 1. JESUIT 21 2. BELLA VISTA 54 3. LOS BANOS 88 4. VACAVILLE 94 5. WOODCREEK 97 1 Matt Palmer SO JESUIT 10:20 2 Cameran Dawson SO VALLEJO 10:34 3 J. Hodgson SO JESUIT 10:46 4 Shea Benton SO BELLA VISTA 10:47 5 4 Ivan Bojorquez SO LOS BANOS 10:49 6 Zach Kesthely SO JESUIT 10:56 7 Jon Deutsche SO JESUIT 11:00 8 Ryan Schnell SO PONDEROSA 11:01 9 Scott Matzoll SO JESUIT 11:01 10 Ryan Golemohammadi SO BELLA VISTA 11:02 11 Kyle Deidrick SO JESUIT 11:04 12 Dan Rozanski SO BELLA VISTA 11:12 13 Cameron Vault SO BELLA VISTA 11:12 14 Brian Weber SO WOODCREEK 11:13 15 Jose Luna SO LOS BANOS 11:14 25 Ethan Champion-Fritz SO JESUIT 11:39 27 Colin Mickle SO JESUIT 11:44 |
FRESHMEN D2 1. JESUIT 24 2. OAK RIDGE 72 3. GOLDEN VALLEY 82 4. RIO AMERICANO 89 5. PONDEROSA 98 1 Nathan Frazier FR JESUIT 10:06 2 Victor Mancilla FR GOLDEN VALLEY 10:19 3 Giovanni Piccone FR JESUIT 10:23 4 Kyle Lackner FR JESUIT 10:29 5 Quinn O'Brien FR TRACY 11:00 6 Patrick Nilan FR RIO AMERICANO 11:01 7 Max Fernandez FR OAK RIDGE 11:04 8 Ian Dougherty FR JESUIT 11:12 9 Chris Mugnaini FR RIO AMERICANO 11:17 10 Charles Calkin FR JESUIT 11:19 11 Spencer Mellon FR JESUIT 11:20 12 Carlos A. Higareda FR GOLDEN VALLEY 11:21 13 Daniel Singh FR CORDOVA 11:24 14 Eric Gutierrez FR CORDOVA 11:25 15 Kent Melville FR PONDEROSA 11:28 20 Jordan Farrell FR JESUIT 11:38 27 Brandon Robledo FR JESUIT 12:01 28 Jason Goodyear FR JESUIT 12:04 |
1989-2000 the Sierra College course era - Best Team Times & Individuals-- course was modified several times over the years. The 1993 course was shorter than that of 1999-2002. In 2003 the Varsity course was lengthened to 5000 meters. | |||
VARSITY 80:27 1995 80:32 2002 81:10 1997 81:48 2000 81:55 1999 82:17 1998 82:44 2001 83:15 1996 15:31* Kaakpema Yelpaala 1997 15:45 Austin Ramos 2002 15:49* Mike Altieri 1997 15:56 Stephen Vargas 2002 15:50 Michael Stember 1995 15:58 Scott Abbott 1995 16:01 Chris Robertson 1998 16:05 Brandon Collins 2000 16:10 Ryan Courtwright 2002 16:12 John Wihtol 2002 |
JV 88:42 2002 89:37 1997 90:22 2000 92:05 1998 92:28 1999 93:10 2001 93:18 1996 17:03 German Flores 2002 17:11 Alton Dunnigan 1999 17:18 Peter Komorniczak 2002 17:36 James Moralez 1998 17:36 Ben Colton 1997 17:41 Jonathan Wang 2002 17:41 TJ Picanco 2000 17:43 Erik Kollars 1996 17:45 Justin Goodkind 1997 17:49 Mike Santarosa 1997 17:49 Kyle Smith 2001 |
SOPHOMORES 53:22 1998 54:05 2002 55:11 2001 55:24 1996 56:21 2000 57:57 1997 10:31 Casey Ryle 2002 10:41 Brian Marks 2001 10:35 German Flores 2000 10:37 Chris Reilly 2002 10:29 Barry Carmody 1998 10:33 Jon Harrah 1998 10:37 Danny Depiazza 1998 10:41 Peter Komomiczak 2000 10:42 Dominic Remedios 1996 10:47 Dillon Ramos 2002 |
FRESHMEN 54:10 1998 55:34 2002 56:26 1996 57:13 2001 57:04 2000 57:38 1999 57:43 1997 10:30 Nick DeFelice 1998 10:38 Matt Lemes 1998 10:48 Alec Gragg 2002 10:49 Pat Green 1998 10:56 Samir Benovar 2002 11:03 Nate DeFelice 1996 11:04 Frank Medina 1998 11:07 Jonathan Wang 2000 11:09 Chris Riley 1996 11:09 Kyle Smith 1998 11:09 Ryan Courtwright 2000 11:09 Gabe Flores 2002 |
2003-Varsity 1st, JV's 2nd, Sophomores 1st, Frosh 1st
|
|||
1. JESUIT 44 86:27 2. WOODCREEK 90 3. GRANITE BAY 98 4. ROCKLIN 99 5. OAK RIDGE 107 6. DEL CAMPO 124 7. EAST UNION 149 8. VACAVILLE 166 1 458 John Wihtol JESUIT 16:14 2 593 Calvin Glass WOODCREEK 16:36 3 399 Chris Fuller GRANITE BAY 16:50 4 592 Alex Duenas WOODCREEK 16:54 5 462 Steven Giron LOS BANOS 17:01 6 432 Ryan Courtwright JESUIT 17:05 7 524 Kevin Hougen ROCKLIN 17:17 8 451 Dillon Ramos JESUIT 17:25 9 555 Cheyne Inman VACAVILLE 17:25 10 581 Cesar Calderon WILLCWOOD 17:26 11 395 Jason Engler GRANITE BAY 17:35 12 522 Tim Cannon ROCKLIN 17:37 13 371 Jesse Grinstead DEL CAMPO 17:42 14 482 Jeff Campbell OAK RIDGE 17:43 15 487 Reece Hartle OAK RIDGE 17:44 16 376 Darren Dodd EAST UNION 17:45 17 330 Luz Ramirez ATWATER 17:46 18 440 Jake Kelly-Strong JESUIT 17:47 19 457 Evan Watchempino JESUIT 17:56 37 456 Jonathan Wang JESUIT 18:35 41 459 Peter Ziegler JESUIT 18:44 |
JV - DIV. 1-2 NOTE: At about 2.4 miles the two lead runners were mis-directed by spectators. The entire field went off course and ran a considerably shorter race.The two lead runners took a longer course than did the rest of the field and finished 5th and 15th. 1. NEVADA UNION 39 1 160 Robert Rishwain LINCOLN-S 16:25 |
SOPH. DIV. 2 1. JESUIT 34 57:56 2. PONDEROSA 39 3. LOS BANOS 64 4. ROCKLIN 97 5. RIO AMERICANO 110 1 435 Michael Enabnit JESUIT 11:05 |
FRESHMEN DIV. 2 1. JESUIT 15 56:20 |
2002-Varsity 1st, JV's 1st, Sophomores 1st, Frosh 1st
|
|||
Varsity D2 1. JESUIT 29 80:32 2. WOODCREEK 89 3. GRANITE BAY 94 4. ROCKLIN 95 5. DEL CAMPO 123 6. VACAVILLE 142 7. WOOD 164 8. LOS BANOS 174 1 Austin Ramos JESUIT 15:45 2 Stephen Vargas JESUIT 15:56 3 Calvin Glass WOODCREEK 15:59 4 Cesar Calderon WOOD 16:00 5 Wolhan Ovalle VACAVILLE 16:09 6 Ryan Courtwright JESUIT 16:10 7 Chris Hart DEL CAMPO 16:11 8 John Wihtol JESUIT 16:12 9 Chris Fuller GRANITE BAY 16:13 10 B.J. McKay ROCKLIN 16:19 11 Tim Bardet GRANITE BAY 16:26 12 Jake Kelly-Strong JESUIT 16:29 13 Alex Nelson JESUIT 16:35 14 Josh Boedecker CASA ROBLE 16:41 31 Brian Marks JESUIT 17:16 |
JV D1 & 2 1. JESUIT 17 88:42 2. LINCOLN-S 46 3. DAVIS-SR 105 4. MODESTO 110 5. GRANITE BAY 115 6. SHELDON 135 1 German Flores JESUIT 17:03 2 Peter Komorniczak JESUIT 17:18 3 Jonathan Wang JESUIT 17:41 4 Davin Mathis NEVADA UNION 18:07 5 Nick Zalom JESUIT 18:11 6 Tyler Freeman NEVADA UNION 18:19 7 Gary Nilmeyer LINCOLN-S 18:25 8 Kameron Allen LINCOLN-S 18:27 9 Marlon Olegario JESUIT 18:29 10 David Zevely LINCOLN-S 18:34 11 Brian Albers GRANITE BAY 18:34 12 Justin Lira SHELDON 18:35 13 Robert Rishwain LINCOLN-S 18:36 14 Chris Bates JESUIT 18:37 22 Jimmy DeFazio JESUIT 19:05 |
SOPHOMORES D2 1. JESUIT 27 54:05 2. BELLA VISTA 52 3. WOODCREEK 69 4. GRANITE BAY 95 5. ROCKLIN 119 1 Greg Imamura BELLA VISTA 10:18 2 Reid Smith NAPA 10:22 3 Casey Ryle JESUIT 10:31 4 Bo Bassham NAPA 10:35 5 Mack Caleb EAST UNION 10:37 6 Chris Reilly JESUIT 10:37 7 Enrique Sotelo LOS BANOS 10:38 8 Richard Fernandez FRANKLIN-S 10:41 9 Jack Reilly BELLA VISTA 10:45 10 Dillon Ramos JESUIT 10:47 11 Taylor Carlin BELLA VISTA 10:51 12 Loren Newman NAPA 10:52 13 John Maniaci WOODCREEK 10:55 14 Fong Tran FLORIN 11:04 15 Iairn Blamey JESUIT 11:04 17 Geoff Larson JESUIT 11:06 19 Peter Ziegler JESUIT 11:09 22 Matt Swazas JESUIT 11:13 |
FRESHMEN D2 1. JESUIT 15 55:34 |
2001-Varsity 1st, JV's 3rd, Sophomores 1st, Frosh 1st
|
|||
VARSITY D1 1. JESUIT 49 82:44 2. LINCOLN 60 3. GRACE DAVIS 64 4. DAVIS SENIOR 111 5. WILL C. WOOD 116 6. NEVADA UNION 120 7. TURLOCK 161 8. BEYER 178 1 Antonio Miramontes GOLDEN VALLEY 15:56 2 Austin Ramos JESUIT 16:01 3 Miguel Uribe GRACE DAVIS 16:10 4 Matt Hellier MODESTO 16:13 5 Jason Carwile WILL C. WOOD 16:15 6 Oscar Uribe GRACE DAVIS 16:18 7 John Kluve LINCOLN 16:21 8 Evan Falat LINCOLN 16:28 9 Nick Defelice JESUIT 16:31 10 Steve Vargas JESUIT 16:32 11 Tom Hummel NEVADA UNION 16:32 12 Khalil Hallack MODESTO 16:35 13 Cesar Calderon WILL C. WOOD 16:37 14 Pat Green JESUIT 16:37 27 German Flores JESUIT 17:03 38 Pete Komorniczak JESUIT 17:30 |
JV D1-2 1. LINCOLN 34 2. WILL C. WOOD 55 3. JESUIT 73 93:10 4. DAVIS SENIOR 91 5. NEVADA UNION 105 6. TURLOCK 130 1 Aaron Glass WILL C. WOOD 17:49 2 Nathan Robinson LINCOLN 17:52 3 Gary Nilmeyer LINCOLN 17:57 4 Patrick Lane NEVADA UNION 17:59 5 T.J. Picanco JESUIT 18:03 6 J.C. Ibarra DAVIS SENIOR 18:03 7 Pat Doust GRANITE BAY 18:06 8 Eric Carlow LINCOLN 18:09 9 Steven Haflich LINCOLN 18:14 10 Aaron Petray WILL C. WOOD 18:15 11 Chris Bates JESUIT 18:17 12 Karl Shoknecht DAVIS SENIOR 18:22 13 Raymond Finney PLACER 18:26 14 Brian Foster WILL C. WOOD 18:27 15 Brian Albers GRANITE BAY 18:28 16 Kyle Smith JESUIT 18:29 27 Mike Salzberg JESUIT 19:10 28 Nick Zalom JESUIT 19:11 |
SOPHOMORES D1 1. JESUIT 48 55:11 2. MCCLATCHY 50 3. GOLDEN VALLEY 71 4. STAGG 80 5. FOLSOM 94 1 Paul Magaletti KENNEDY 10:24 2 Adam Lundeen MODESTO 10:24 3 Eric Encalade GOLDEN VALLEY 10:35 4 Nathan Emmett STAGG 10:36 5 Brian Marks JESUIT 10:41 6 Jason Pe MERCED 10:41 7 Kyle Markel MCCLATCHY 10:44 8 Jonathan Wang JESUIT 10:48 9 Joe Webb MCCLATCHY 10:50 10 Mike Rodriquez MERCED 10:55 11 Emilio Banuelos ATWATER 10:57 12 J.P. Gonzalez LAGUNA CREEK 10:58 13 Karl Secco JESUIT 10:59 14 Barry Rider FOLSOM 11:01 15 Adam Switters FOLSOM 11:03 18 Josh Shumsky JESUIT 11:10 31 Marlon Olegario JESUIT 11:33 32 Sean Ross JESUIT 11:37 36 Geoff Larson JESUIT 11:47 |
FRESHMEN D1 1. JESUIT 42 57:13 2. ELK GROVE 67 3. NEVADA UNION 68 4. SHELDON 70 5. LODI 88 1 Matt Silveira BEYER 10:57 2 David Soto LODI 10:59 3 Jeremy Graul ELK GROVE 10:59 4 Ried Smith VINTAGE 11:00 5 Jacob Buhler SHELDON 11:02 6 Chris Reilly JESUIT 11:11 7 Loren Newman NAPA HIGH 11:12 8 Rob Zahradka FAIRFIELD 11:12 9 Shane Kolding JESUIT 11:15 10 Willie Pinkerton ELK GROVE 11:20 11 Matt Andrade WILL C. WOOD 11:22 12 Iaian Blamey JESUIT 11:25 13 Brian Martin SHELDON 11:28 14 Cole Petitt NEVADA UNION 11:28 19 Dillon Ramos JESUIT 11:38 25 Chris Louie JESUIT 11:44 33 James Ross JESUIT 12:05 41 Lance Martin JESUIT 12:41 |
2000-Varsity 1st, JV's 1st, Sophomores 4th, Frosh 1st
|
|||
VARSITY D 2 1. JESUIT 42 81:48 2. ROCKLIN 60 3. VACAVILLE 69 4. WOODCREEK 101 5. EAST UNION 113 6. GRANITE BAY 170 7. OAK RIDGE 192 8. WEST 222 1 Pat Boivin SR ROCKLIN 15:56 2 Ricky Cuevas SR EAST UNION 16:01 3 Brandon Collins SR JESUIT 16:05 4 Zach Bates SR ROCKLIN 16:08 5 Stuart Holleran SR VACAVILLE 16:10 6 Nick Mayer JR GRANITE BAY 16:12 7 Barry Carmody SR JESUIT 16:13 8 Brent Warnken SR JESUIT 16:17 9 Joe Kaufman SR ROCKLIN 16:19 10 Nick DeFelice JR JESUIT 16:28 11 Matt Johnsrud JR WOODCREEK 16:30 12 Adam Holman JR BELLA VISTA 16:30 13 Wolhan Ovalle SO VACAVILLE 16:34 14 Chris Crouch JR VACAVILLE 16:36 15 Stephen Vargas SO JESUIT 16:45 16 Pat Green JR JESUIT 16:46 23 John Wihtol FR JESUIT 17:13 |
JV D1-2 |
SOPHOMORES D2 1. ROCKLIN 50 2. GRANITE BAY 66 3. FLORIN 69 4. JESUIT 77 56:21 5. LOS BANOS 80 1 Gurjeet Barayah SO FLORIN 10:17 2 Triston Peoples FR FLORIN 10:34 3 German Flores SO JESUIT 10:35 4 Keith Ritter FR ROCKLIN 10:39 5 Peter Komomiczak SO JESUIT 10:41 6 Chris Miller SO LOS BANOS 10:49 7 Chris Fuller FR GRANITE BAY 10:51 8 Anthony Castro SO ROCKLIN 10:52 9 Brenden Byard SO ROCKLIN 10:57 10 Antonio Cardenas SO FLORIN 10:58 11 Esco Long FR LOS BANOS 10:58 12 Tim Bardet FR GRANITE BAY 10:59 13 James Welch SO RIO AMERICANO 11:04 14 Pat Doust SO GRANITE BAY 11:05 15 Tom Harrer FR ROCKLIN 11:06 16 Jason VanParys SO WOODCREEK 11:07 21 Brian Kearns SO JESUIT 11:21 30 Jimmy DeFazio SO JESUIT 11:45 35 David Feliz SO JESUIT 11:59 37 Collin Chew FR JESUIT 12:21 39 Thai Ha FR JESUIT 12:22 |
FRESHMEN D2 |